PLAKAT

RELACJA FILMOWA

OPIS

Od sobotniego poranka 2 września gminę Tarnowo Podgórne nawiedziło kilka osób z drugiej dekady XX wieku tj. z okresu kiedy Wielkopolska była jeszcze przed odzyskaniem niepodległości.

 

Na tę wyjątkową podróż z historią naszych terenów wybrało się 22 kilkusobowych grup powstańczych – w sumie 91 uczestników. W trakcie podróży do dyspozycji mieli niemiecką mapę z 1918 roku, polską kartę meldunkową symbolizującą dane powstańca, w którego należy się wcielić oraz garść wiedzy o lokalnym terenie. Zwiedzając wszystkie zaznaczone punkty napotykali niesamowite postacie wymagające od nich zadań na spostrzegawczość, pamięć i ogólną koordynację. Na pewno potrzebne było też trochę szczęścia. Drużyny powstańcze miały skompletować przedmioty związane z Powstaniem Wielkopolskim: charakterystyczną flagę, przygotować własnoręcznie kotyliony oraz odebrać odpowiedni bilet dla mającego przyjechać do Poznania Ignacego Paderewskiego.

 

Trzeba było też być niesamowicie czujnym podczas kontroli patrolu niemieckiego i dobrze zapamiętać swoją tożsamość powstańczą. Na dwóch punktach uczestnicy nabywali potrzebnych w powstaniu umiejętności: strzelectwa oraz rzucaniem granatami. Specjaliści od dekodowania sygnałów również mieli okazję się wykazać, gdyż kilka podpowiedzi było zakodowane w alfabecie Morse’a!!!

 

Gra nie mogła skończyć się w innym miejscu jak to w całości poświęcone Powstańcom Wielkopolskim czyli w Muzeum w Lusowie. Dla każdej drużyny przewidziane było przyspieszone zwiedzanie eksponatów muzeum i wysłuchanie interesujących historii opowiadanych przez wspaniałych przewodników. Na pełne zwiedzanie zapraszamy do Muzeum.

 

Wyróżnione zostały trzy zwycięskie drużyny:

 - trzecie miejsce – drużyna nr 17 z kapitanem panią Eweliną

 - drugie miejsce – drużyna nr 24 z kapitanem panią Bogusią

 - pierwsze miejsce – drużyna nr 8 z kapitanem panem Andrzejem

 Serdeczne gratulacje!!!

 

Na finale oddaliśmy cześć Powstańcom Wielkopolskich minutą ciszy i poszliśmy oddać się chwili zadumy nad grobem generała Józefa Dowbora-Muśnickiego.

 

Serdeczne podziękowania dla naszych partnerów:

 - Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie oraz w szczególności pana Dyrektora Michała oraz pana Macieja – nieprawdopodobne pokłady wiedzy o Powstaniu i Powstańcach, wszelkie rady i wsparcie oraz udostępnienie strojów i rekwizytów z kolekcji muzeum oraz ze swoich prywatnych kolekcji, wielki szacunek Panowie! Dziękujemy i nie zapomnimy!

 - Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Tarnowie Podgórnym - Kurkowe Bractwo Strzeleckie w TP - za kolejny raz kiedy możemy razem współpracować i razem zrobić coś dobrego – nieodzowne wsparcie

 - Rogalowe Muzeum Poznania za przygotowanie dobrej oferty dla naszych potrzeb

 - Bil-Cup trofea za przygotowanie naszych tradycyjnych medali i przemiłe podejście do naszej inicjatywy.

 

Gra nie odbyła by się bez naszych niezawodnych i bardzo kreatywnych animatorów – naszego wspaniałego zespołu, na którego zawsze możemy liczyć.

 Projekt współfinansowany przez Gmina Tarnowo Podgórne   

 Zespół Fundacji Free Time